Krav på bokföringen för en anläggning för tillfällig lagring
Du som har tillstånd att driva en anläggning för tillfällig lagring måste föra en lämplig bokföring som är godkänd av Tullverket.
En godkänd bokföring är ett krav för att ett tillstånd att driva en anläggning för tillfällig lagring ska beviljas. Här kan du läsa om vilka krav som ställs på bokföringen.
Generella principer
Spårbarhet
Ett krav på bokföringen är att det finns en spårbarhet. Det ska gå att följa varorna från den ingående handlingen som utgörs av deklarationen för tillfällig lagring vid avslut av transitering samt flygfrakt eller motsvarande frakthandling vid sjötransport, till den utgående handlingen som visar till vilket tullförfarande varorna hänförts. Det ska gå att se alla händelser som sker under lagringen fram till dess den tillfälliga lagringen avslutas. Det betyder också att bokföringen alltid ska följa god redovisningssed.
Bokföring i lämplig form enligt artikel 148.4 i tullkodexen och 116 kompletteringsförordningen ska vara en bokföring i en form som är godkänd av Tullverket. En lämplig form anses bland annat innefatta krav på spårbarhet och att inga ändringar ska kunna göras utan att de lämnar spår i bokföringen. Det innebär i normalfallet att det behövs ett automatiskt bokföringssystem och därmed är exempelvis Excel inte en lämplig form.
Uppdaterad bokföring
Bokföringen ska uppdateras direkt i samband med att händelser sker på lagret och den ska vid varje tidpunkt återge det aktuella saldot.
Bokföringen ska innehålla den information och de uppgifter som gör det möjligt för Tullverket att övervaka tillståndet, särskilt när det gäller att identifiera de varor som lagras på anläggningen, deras tullstatus och befordran av dessa varor.
För att bokföringen ska uppfylla ovan nämnda krav måste uppgifter föras in i bokföringen omedelbart i samband med att varorna ankommer till anläggningen och omedelbart i samband med att varorna övergår till ett tullförfarande eller återexporteras. Även vid påbörjan och avslut av befordran eller när hantering sker behöver uppgifter föras in i bokföringen omedelbart i samband med händelsen. Görs inte det går det inte att identifiera vilka varor som lagras på anläggningen.
Spara tullhandlingar i fem år
De dokument och uppgifter som ligger till grund för bokföringen måste sparas i fem år. Tiden räknas från utgången av det år då den tillfälliga lagringen upphör.
Vissa dokument eller uppgifter kan behöva sparas en längre tid om det bestäms av en annan lag eller författning.
Uppgifter som ska finnas med i bokföringen
Följande uppgifter ska finnas med i bokföringen för anläggning för tillfällig lagring. Uppgifter ur bokföringen som du skickar in till Tullverket ska vara på svenska, engelska eller norska.
Rapporter från bokföringen för en anläggning för tillfällig lagring
För att kunna styrka bokföringen för en anläggning för tillfällig lagring måste du kunna ta fram olika uppgifter ur systemet och visa upp för Tullverket. Ett lämpligt sätt att lämna uppgifterna är i form av olika rapporter.
Rapporter från bokföringen för en anläggning av tillfällig lagring
