Tullverket

SCTS-IMPLVC

Specifikation för import – lågvärdeförsändelser.

Nya tullregler från den 1 juli

Europeiska unionens råd har bestämt om nya tullregler för varor i små paket som förs in i EU. Genom beslutet avskaffas tullbefrielsen för paket med ett värde upp till maximalt 150 euro som förs in i EU. Från den 1 juli 2026 kommer tull att tas ut på varje enskild kategori av varor, identifierade genom deras tulltaxenummer, som ingår i ett paket.

Med anledning av storleken på förändringarna har meddelandespecifikationen fått ett nytt ”Major-versionsnummer” 2.0.0. För att hela specifikationspaketet ska hänga ihop har samtliga dokument fått nytt versionsnummer, även de dokument som är oförändrade. I meddelandespecifikationens dokumenthistorik framgår vilka dokument som är förändrade.

Beskrivning av ovanstående specifikationer

Samverkansspecifikation

Håller samman de specifika dokument och metadata som behövs för att implementera specifika meddelandeflöden. Versionsnumret på samverkansspecifikationen skickas in som metadata och styr bland annat:

  • vilket XML-schema som ska användas vid validering 
  • vilka verksamhetsregler som ska appliceras på meddelandet
  • en "graceful" övergång till en ny version.  

Meddelandespecifikation 

En specifikation riktar sig till en aktör som Tullverket kommunicerar med via EDI. Den beskriver de meddelanden aktören ska använda vid interaktion med Tullverkets verksamhetsprocess.

Innehåller bland annat

  • övergripande beskrivning av processen
  • processkarta
  • sekvensdiagram
  • matchning mellan XML och verksamhetsdata (XML-Strukturbilaga)
  • XML-schema (XSD:er).

Regelspecifikation

Innehåller en listning av de aktuella verksamhetsreglerna för respektive verksamhetsmeddelande. Regelspecifikationen visar vilket XML-element en specifik regel kommer att appliceras på samt regeltexten.