Tullverket

EDI – Godkända tester

Företag som ska skicka meddelanden via EDI behöver tekniskt och formellt godkännande för anslutningen till Tullverkets EDI-system.

Varför ska mitt företag utföra godkända tester?

Tullverket behöver säkerställa att företagets programvara fungerar och att den genererar meddelanden enligt Tullverkets specifikationer, samt att kommunikationslösningen mot Tullverket fungerar. Därför behöver företag och systemutvecklare utföra slutprov med godkänt resultat för aktuellt flöde och tullprocedur.

Godkänt test innebär att Tullverket har godkänt att företagets slutprov för det specifika meddelandet var korrekt vid testtillfället samt att Tullverket kontrollerat att systemet kan skicka och ta emot meddelanden enligt aktuella specifikationer. Godkännandet innebär att företaget har fått teknisk godkännande att skicka eller ta emot meddelandet i produktion.

Vad innebär godkända tester för uppgiftslämnare?

Ditt företag behöver utföra godkända slutprov för alla EDI-meddelanden ni vill börja skicka och ta emot i produktion. När testresultaten är godkända får ni ett Beslut om godkända tester. I beslutet framgår vilka meddelanden som testades och godkändes vid senaste tillfället, samt datum för produktionssättning.

Ni kan behöva ytterligare tillstånd och registreringar från Tullverket för att kunna skicka eller ta emot aktuella meddelanden i produktion. Ni behöver därför säkerställa att nödvändiga tillstånd är giltiga och att registrering av uppgifter för prenumerationstjänster har beställts.

Efter produktionssättning finns fortsatt möjlighet att skicka slutprov för nya meddelanden om företaget har behov av detta. Ditt företag ska själv se till att använda testindikator på korrekt sätt för att styra meddelanden till Tullverkets produktionsmiljö respektive företagstestmiljö utifrån företagets behov.

Vad innebär godkända tester för systemutvecklare?

För att få godkänt i test som systemleverantör, eller om ditt företag har utvecklat ett system för eget bruk, krävs ett godkänt resultat på ett antal slutprov för aktuellt flöde. När testresultaten är godkända får ditt företag Beslut om godkända tester där det framgår vilka meddelanden som testades och godkändes vid senaste tillfället.

Efter godkännandet kan ni som systemleverantör välja att få godkända meddelanden publicerade på tullverket.se. Sedan kan andra företag som vill använda ert system ansöka om TVEDI och utföra egna slutprov som uppgiftslämnare.

Har ditt företag utvecklat ett system för eget bruk kan ni börja skicka och ta emot meddelanden i produktion under förutsättning att övriga villkor är uppfyllda.

Frågor eller problem?

Du kanske också är intresserad av