Tullverket

EDI för systemutvecklare

Här finns information för företag och systemleverantörer som ska utveckla ett tullsystem. För att utveckla ett system så behöver du läsa, förstå och tillgodogöra dig dokumentationen både gällande tekniska underlag och ha förståelse och kunskap om tullprocessen verksamhetsmässigt.

Följ stegen för att komma igång med elektroniskt informationsutbyte via EDI som systemutvecklare.

  1. Ta del av tekniska förutsättningar

    För att ert system ska kunna skicka och ta emot EDI-meddelanden behöver det uppfylla de tekniska förutsättningarna som finns i de tekniska specifikationerna och i riktlinjerna för säkerhet och kommunikation. Ditt företag behöver kontinuerligt hålla sig informerad om förändringar i dokumentationen.

    Materialet som Tullverket tillhandahåller förutsätter att ditt företag har kunskaper i till exempel meddelandeformat och kommunikationsprotokoll samt de tekniska lösningarna som används för kommunikation och säkerhet.

  2. Att tänka på vid utveckling av EDI-system

    Här finns information och material som kan användas som stöd under utveckling av tullsystem.

  3. Ansök om registrering för kommunikation via EDI (TVEDI)

    Ditt företag behöver ansöka om Registrering för kommunikation via EDI (TVEDI). I ansökan anges de tekniska förutsättningarna för EDI-systemets kommunikation med Tullverket. Läs mer om villkor för att ansöka och inneha ett TVEDI beslut.

  4. Anmäl kontaktperson för att hantera signeringscertifikat och beställ signeringscertifikat

    Vid informationsutbyte med Tullverket via EDI används ett PKI-baserat säkerhetskoncept. I samband med ansökan om TVEDI måste ditt företag även anmäla en eller flera kontaktpersoner som fått fullmakt för att hantera signeringscertifikat. När beslut om TVEDI är utfärdat installerar ni Företagets signeringscertifikat.

  5. Testa i Tullverkets företagstestmiljö

    Tullverket erbjuder en företagstestmiljö där ditt företag kan testa alla EDI-meddelanden med eget material dygnet runt och under obegränsad tid.

    När ditt företag har konfigurerat er EDI-part och kommunikationsplats med de överenskomna samt tilldelade uppgifterna (bl.a. lösenord för meddelandekuvert respektive kommunikation) från dokumenten Confirmation of registration for EDI-communication with Swedish Customs, samt installerat nödvändiga signeringscertifikat så kan ni utföra egna tester.

    För effektivare handläggning under testerna utser ditt företag en testsamordnare som har kontakt med EDI-testfunktionen.

  6. Genomför godkända tester

    För att säkerställa att ditt företags programvara fungerar och att den genererar meddelanden enligt Tullverkets specifikationer ska nödvändiga tester av programvaran utföras och Tullverket ska ha godkänt testresultaten. För att få godkänt i test som systemleverantör, eller om ni har utvecklat ett system för eget bruk, krävs ett godkänt resultat på ett antal slutprov för aktuellt flöde.

  7. Ansök om ändring av TVEDI

    Om förutsättningarna för tullsystemet ändras ska ditt företag meddela Tullverket och ansöka om ändring av TVEDI. Det kan till exempel vara när ni ändrar kommunikationslösning, ändrar funktionalitet i systemet eller utvecklar ett nytt tullsystem.

Ta del av viktig information

Det senaste om tullhantering.
Nyhetsbrevet Tullnytt

Akuta och planerade driftstopp samt servicefönster för våra it‑system.
It-driftinformation

Nyheter för systemutvecklare av EDI-system.
EDI-information

Inbjudningar till systemleverantörsmöten, enkätundersökningar och information från utvecklingsverksamheten
Mejlgrupp – systemleverantörer

Du kanske också är intresserad av