Tullverket

Exportprocessen

Exportprocessen består av uppgiftslämnande i tre steg – exportdeklaration, anmälan av varor till utförselkontoret och anmälan om varors utförsel.

En process i tre steg

Exportprocessen består av följande tre steg:

Steg 1 – exportdeklaration

Deklaranten upprättar en standardtulldeklaration och skickar tulldeklarationen digitalt till Tullverket i meddelande IE515 för att få varorna frigjorda till tullförfarandet export.

Steg 2 – anmälan av varor till utförseltullkontoret

När varorna ankommer till platsen för utförsel lämnar fraktföraren en anmälan av varor till utförseltullkontoret i meddelande IE507. I anmälan refereras det till tulldeklarationens MRN-nummer.

Steg 3 – anmälan om varors utförsel

När varorna har lämnat EU:s tullområde ska fraktföraren anmäla till utförseltullkontoret att varorna har förts ut. Detta sker med meddelande IE590.

Lämna MRN-nummer vidare i logistikkedjan

Det är viktigt att tänka på att du som exportör måste förse rätt aktör med exportdeklarationens MRN-nummer. MRN-numret ska sedan lämnas vidare till den aktör som lämnar anmälan av varors utförsel i steg 3. Därför måste du känna till vilka aktörer som lämnar uppgifter i de senare stegen.

Anvisade eller godkända platser vid utförsel

Varor som förs ut ur EU:s tullområde ska transporteras till ett tullkontor som har utsetts av tullmyndigheten eller till någon annan plats som myndigheten anvisat eller godkänt.

Du kanske också är intresserad av