SCTS-IMPORT
Specifikationer för import.
Nya tullregler från den 1 juli
Europeiska unionens råd har bestämt om nya tullregler för varor i små paket som förs in i EU. Genom beslutet avskaffas tullbefrielsen för paket med ett värde upp till maximalt 150 euro som förs in i EU. Från den 1 juli 2026 kommer tull att tas ut på varje enskild kategori av varor, identifierade genom deras tulltaxenummer, som ingår i ett paket.
Med anledning av storleken på förändringarna har meddelandespecifikationen fått ett nytt ”Major-versionsnummer” 5.0.0. För att hela specifikationspaketet ska hänga ihop har samtliga dokument fått nytt versionsnummer, även de dokument som är oförändrade. I meddelandespecifikationens dokumenthistorik framgår vilka dokument som är förändrade.
- Samverkansspecifikation pdf, 206.4 kB. (version 1.15)
- Meddelandespecifikation pdf, 4.4 MB. (version 5.0.0)
- XML-Strukturbilaga_Deklaration pdf, 1.3 MB. (versionsnummer följer meddelandespecifikation)
- Regelspecifikation_Deklaration pdf, 626.7 kB. (version 5.0.0)
- XSD_Deklaration zip, 4.6 kB.
- XML-Strukturbilaga_Varuankomst pdf, 222.1 kB. (versionsnummer följer meddelandespecifikation)
- Regelspecifikation_Varuankomst pdf, 164.5 kB. (version 5.0.0)
- XSD_Varuankomst zip, 1.7 kB.
- XML-Strukturbilaga_FörenkladDeklaration pdf, 1 MB. (versionsnummer följer meddelandespecifikation)
- Regelspecifikation_FörenkladDeklaration pdf, 448.3 kB. (version 5.0.0)
- XSD_FörenkladDeklaration zip, 3.7 kB.
- XML-Strukturbilaga_KompletterandeDeklaration pdf, 1.3 MB. (versionsnummer följer meddelandespecifikation)
- Regelspecifikation_KompletterandeDeklaration pdf, 587.5 kB. (version 5.0.0)
- XSD_KompletterandeDeklaration zip, 4.7 kB.
- XML-Strukturbilaga_Varuankomst_EIDR pdf, 377 kB. (versionsnummer följer meddelandespecifikation)
- Regelspecifikation_Varuankomst_EIDR pdf, 236.8 kB. (version 5.0.0)
- XSD_Varuankomst_EIDR zip, 2.4 kB.
- XML-Strukturbilaga_KompletterandeDeklaration_EIDR pdf, 1.2 MB. (versionsnummer följer meddelandespecifikation)
- Regelspecifikation_KompletterandeDeklaration_EIDR pdf, 564.5 kB. (version 5.0.0)
- XSD_KompletterandeDeklaration_EIDR zip, 4.7 kB.
Beskrivning av ovanstående specifikationer
Samverkansspecifikation
Håller samman de specifika dokument och metadata som behövs för att implementera specifika meddelandeflöden. Versionsnumret på samverkansspecifikationen skickas in som metadata och styr bland annat:
- vilket XML-schema som ska användas vid validering
- vilka verksamhetsregler som ska appliceras på meddelandet
- en "graceful" övergång till en ny version.
Meddelandespecifikation
En specifikation riktar sig till en aktör som Tullverket kommunicerar med via EDI. Den beskriver de meddelanden aktören ska använda vid interaktion med Tullverkets verksamhetsprocess.
Innehåller bland annat:
- övergripande beskrivning av processen
- processkarta
- sekvensdiagram
- matchning mellan XML och verksamhetsdata (XML-Strukturbilaga)
- XML-schema (XSD:er).
Regelspecifikation
Innehåller en listning av de aktuella verksamhetsreglerna för respektive verksamhetsmeddelande. Regelspecifikationen visar vilket XML-element en specifik regel kommer att appliceras på samt regeltexten.
