Tullverket

Reservrutin – slutföra en transitering

Följ den här instruktionen om du behöver slutföra en transitering enligt reservrutinerna för NCTS.

Om du är godkänd mottagare för transitering (EUACE) eller TIR (EUACT) ska du göra följande:

  1. Begär att få använda reservrutin, gör så här:
    1. Mejla en bifogad kopia av transiteringsföljedokumentet tillsammans med kontaktuppgifter till reservrutin.ncts@tullverket.se.
    2. I ämnesraden anger du: Lossningsmedgivande och vilken platskod det berör.
    3. OBS! Tänk på att mejlet endast ska innehålla en transitering.
  2. Vänta på att vi kontaktar dig och ger vårt lossningsmedgivande. Efter kontorstid kan du ringa 08-456 65 60 om respons dröjer och ditt ärende är brådskande.
  3. Så snart du har lossat och kontrollerat sändningen ska du
    1. ange lossningsresultatet på transiteringsföljedokumentet
      (se till att det tydligt framgår om det har varit någon avvikelse eller inte)
    2. skriva under och ange dina kontaktuppgifter
    3. märka kuvertet med ”Reservrutin – godkänd mottagare”
    4. skicka lossningsresultatet i pappersform till:
      Tullverket
      Box 30094
      200 61 Limhamn
  4. Tänk på att spara ett exemplar av transiteringsföljedokumentet för din egen bokföring.

Om du är godkänd mottagare för TIR gäller fortfarande att du måste visa upp carneten för Tullverket efter att godset lossats och kontrollerats.

Vanliga brister

Vi har sett en del brister i samband med slutförande av transiteringar vid reservrutin.

Ämnesraden: Ange tydligt att det gäller en begäran om ”Lossning” i ämnesraden.

Konform: Om allting är rätt och riktigt så skriv tydligt ”konform”, ”överensstämmer” eller ”ok” i lossningsresultatet. Enbart en bock är inte tillräckligt konkret.

Avvikelse: När det finns avvikelser i transiteringen behöver ni förtydliga vad som saknas eller är övertaligt. Ange vilka varuposter som omfattas av avvikelser, ange antal kolli och vikt. Skriv även vad det är för varor och ange ev. märkning. Avgångstullkontoret ska utreda dessa avvikelser och behöver ha bra och tydlig information. Ni kan även rapportera andra fel såsom bilnummer eller en felaktig varubeskrivning på en varupost.

Stämpel: Du ska inte stämpla eller skriva i rutorna längst ner på transiteringsföljedokumentet. Här står ”CONTROL BY OFFICE OF DESTINATION” och ska enbart användas av oss på Tullverket eller andra tullmyndigheter.