
EDI – Slutprov för uppgiftslämnare
Innan ditt företag får skicka och ta emot meddelanden i produktion måste du utföra slutprov i företagstestmiljön. Företaget ska göra slutprov för de meddelanden som avses att användas i produktion.
Förutsättningen för att utföra slutproven som publiceras på denna sida är att ditt företag använder ett EDI-system som genomgått godkända tester. Förändringar av befintliga samt nya slutprov publiceras på denna sida.
Meddela EDI-testfunktionen via mejl när slutproven är utförda med förväntat resultat. Ange
- företagets organisationsnummer
- slutprov som avses
- tull-id
- systemets namn.
Inskickade slutprov får inte vara äldre än en månad och du måste har mottagit godkända svarsmeddelanden/ kvittenser för alla transaktioner. Vid kontakt med EDI-testfunktionen ange alltid det ärendenummer (EDI-XXX) som följer med informationen om företagets registrering.
När slutproven är godkända får ditt företag ett Beslut om godkända tester via mejl och kan därefter skicka och ta emot meddelanden i produktion, under förutsättning att övriga villkor är uppfyllda.
Förenklat testförfarande
Ett förenklat testförfarande kan användas:
- När ett företag ”byter organisationsnummer” dvs. att ni övertar system och personal från ett annat företag som har TVEDI. Det övertagande företaget ska först skicka en Ansökan om registrering för kommunikation via EDI, tv 404.30 till Tullverket. Ange orsaken till förenklat testförfarande i ansökan.
Ansök om registrering för kommunikation via EDI
- När ett företag enbart byter OFTP-kod, dvs byter kommunikationsplats. En Ansökan om ändring av registrering för kommunikation via EDI, tv 404.32 ska först skickas till Tullverket.
Ansök om ändring av registrering för kommunikation via EDI
Slutprov vid byte av system
När ditt företag byter till ett annat system som genomgått godkända tester behöver nya slutprov utföras på en ny teknisk bilaga. Vanligtvis behövs endast enstaka slutprov utföras för att få fortsätta använda de meddelanden ni redan använder i produktion. Vilka slutprov det är beror på vilka meddelanden företaget har använt sedan tidigare och kommer att använda med det nya systemet. Kontakta EDI-testfunktionen om vilka tester och slutprov som behöver utföras för att få godkänt i test.
Vill ditt företag ha godkänt i test för nya meddelanden som företaget inte tidigare är godkänt för ska de testas enligt ordinarie rutin.
Slutprov för uppgiftslämnare
Ditt företag ska göra slutprov för de meddelanden som ni avser använda i produktion. Slutproven finns nedan och är sorterade utifrån den tullprocedur som de tillhör.
Standardtulldeklaration i det nya importsystemet
Godslokalkod
Använd godslokalkod EGY som endast finns i företagstestmiljön, alternativt kontakta EDI-testfunktionen för registrering av egen godslokalkod.
Standardtulldeklaration – IMDS
Slutprov IMDS (ger även IMDP, IMDR, IMDA, IMDC)
Import – enligt tidigare lagstiftning
Godslokalkod
Använd godslokalkod AZZ som endast finns i företagstestmiljön. Finns det behov av att testa med en egen godslokalkod läggs den upp i företagstestmiljön på begäran. Det är då ert eget ansvar att särskilja eventuella utlämningssedlar som genereras i testmiljön och produktionsmiljön.
Standardtulldeklaration – DNK
Slutprov DNK (ger även DNU, DRT, DBK, OMP):
Ansökan om ändring av tulldeklaration – OMP
OMP – utför slutprovet för DNK och skapa sedan OMP (med samma tull-id). Skicka in samtliga ärendeuppgifter och varuposter. Det vill säga inte bara de uppgifter som du önskar ska bli ändrade. Detta för att de nya varuposterna ersätter de tidigare. Fältet ”Särskilda upplysningar” i meddelandet är obligatoriskt. Orsak, önskemål och vilken eller vilka varuposter som ändrats ska lämnas på varupost 1.
Förenklad tulldeklaration med begäran om klarering – HNK
Slutprov HNK (ger även HNU, HRT, HBK):
Slutprov HNK version 2.1 (2019-06-11)
Kompletterande deklaration – TNU
Slutprov TNU (ger även TRT):
Slutprov TNU version 1.1 (2019-06-11)
Klarerad förenklad deklaration – ZKH
Slutprovet beställs från EDI-testfunktionen. Ni får då ta emot ett ZKH meddelande som ert system ska kvittera på ett korrekt sätt.
Vill ni testa med eget material behöver ni ha en prenumeration på ZKH med ert organisationsnummer. Kontakta EDI-testfunktionen för registrering av organisationsnummer i företagstestmiljön. Skicka ett testärende med meddelande HNK där ni anger er själva som deklarant. Då kan en klarerad förenklad deklaration (ZKH) skapas.
Elektronisk utlämningssedel vid import – UTL
Slutprovet beställs från EDI-testfunktionen. Ni får då ta emot ett UTL meddelande som ert system ska kvittera på ett korrekt sätt.
Vill ni testa med eget material behöver ni ha en prenumeration på UTL med en egen godslokalkod. Kontakta EDI-testfunktionen för registrering av godslokalkoden i företagstestmiljön. Det är då ert eget ansvar att särskilja eventuella utlämningssedlar som genereras i testmiljön och produktionsmiljön. Skicka sedan ett testärende med meddelande HNK eller DNK. Då kan elektroniska utlämningssedlar (UTL) skapas.
Anmälan import efter registrering i deklarantens bokföring – ALI
Taxebestämmande dag kan inte vara tidigare än datum för meddelad teststart.
Slutprov ALI version 4.0 (2019-04-01)
Kompletterande tulldeklaration efter registrering i deklarantens bokföring – TQN
Slutprov TQN (ger även TQR):
Slutprov TQN version 1.1 (2019-06-11)
Svarsmeddelande vid kontroll efter inskickad ALI – ZSK
Slutprovet beställs från EDI-testfunktionen. Ni får då ta emot ett ZSK-meddelande som ert system ska kvittera på ett korrekt sätt.
Vill ni testa med eget material kontaktar ni EDI-testfunktionen för registrering av prenumeration.
Slutprov ALI med ZSK version 4.0 (2019-04-01)
Export
Använd godslokalkod AZZ som endast finns i företagstestmiljön.
Använd lastplatskod ZZ2 som endast finns i företagstestmiljön.
Om ni har behov av att testa med er egna godslokalkod eller lastplatskod registreras den i företagstestmiljön på begäran. Kontakta EDI-testfunktionen för registrering av koden i företagstestmiljön. Det är då ert eget ansvar att särskilja eventuella utlämningssedlar eller klareringsbevis export som genereras i testmiljön och produktionsmiljön.
Standardtulldeklaration i förväg – UNU
Slutprov UNU (ger även URT, UKO):
Slutprov UNU, version 3.2 (2019-09-11)
Standardtulldeklaration med samtidig anmälan av varorna – UGE
För varje inskickad UGE kommer ett ZEM meddelande att skickas tillbaka till er vilken ert system ska kvittera. Det är de av Tullverket utskickade uppgifterna i ZEM som ska utgöra underlag för det EAD/ELoI som skrivs ut. Ett ZEM-meddelande kan även användas för att ta emot en sista version av en klarerad UNU.
I samband med testerna av UGE ska ni även testa de extra fält (klareringsenhet, containernummer, lastplatskod) som gör att ett klareringsbevis export, ZKB, genereras från Tullverket till tredje part vid ett svenskt utfartstullkontor.
Skriv ut exportföljedokumentet (EAD) samt varupostlistan (ELoI) och skicka dem i original till:
Tullverket, it-avdelningen
EDI-testfunktionen
Aurorum 3, 977 75 Luleå
Märk kuvertet med ärendenummer.
Slutprov UGE (ger även ZEM)
Slutprov UGE inklusive ZEM, version 3.1 (2019-04-01)
Klareringsbevis export – ZKB
Slutprovet beställs från EDI-testfunktionen. Företaget får då ta emot ett antal ZKB meddelanden som ert system ska kvittera på ett korrekt sätt.
Elektronisk utlämningssedel vid återexport – UTL
Slutprovet beställs från EDI-testfunktionen. Ni får då ta emot ett UTL meddelande som ert system ska kvittera på ett korrekt sätt.
Vill ni testa med eget material behöver ni ha en prenumeration på UTL med en egen godslokalkod. Kontakta EDI-testfunktionen för registrering av godslokalkoden i företagstestmiljön. Det är då ert eget ansvar att särskilja eventuella utlämningssedlar som genereras i testmiljön och produktionsmiljön. Skicka sedan ett testärende med meddelande HNK eller DNK. Då kan elektroniska utlämningssedlar (UTL) skapas.
Anmälan export efter registrering i deklarantens bokföring och/eller förenklad deklaration export - ALE
Dessa två dokumentkoder är obligatoriska att deklarera i Bilagda handlingar för både ALE och UFF:
- 6RDE Registrering i deklarantens bokföring export
- 6FDE Förenklad deklaration export
Tullverket kommer att använda dessa för att validera att uppgiftslämnaren har rätt tillstånd, EUEIR eller EUSDE.
Taxebestämmande dag kan inte vara tidigare än datum för meddelad teststart.
Slutprov ALE 1A EUEIR version 4.1 (2019-04-28)
Slutprov ALE 1B EUSDE version 4.1 (2019-04-28)
Kompletterande tulldeklaration efter registrering i deklarantens bokföring och/eller förenklad deklaration export – UFF
Slutprov UFF 1A EUEIR version 4.0 (2019-04-01)
Slutprov UFF 1B EUSDE version 4.0 (2019-04-01)
Klareringsbevis export vid ALE – ZKL
Slutprovet beställs från EDI-testfunktionen. Ni får då ta emot ett ZKL meddelande som ert system ska kvittera på ett korrekt sätt.
Tullager
Företaget kan agera ombud eller ange er själva som deklarant i tester.
Hänförande till tullagerförfarandet
Meddelanden:
CWDS – Standardtulldeklaration
CWDP – Standardtulldeklaration i förväg
CWDA – Anmälan av varors ankomst
CWDR – Rättning av Standardtulldeklaration i förväg
CWDC – Begäran om ändring av godtagen/frigjord tulldeklaration
CWDF – Frigjord tulldeklaration
CWAP – Ändrade uppgifter i frigjord tulldeklaration
- Standardtulldeklaration – CWDS
Slutprov CWDS (ger även CWDF, CWDC och CWAP):
Slutprov CWDS, version 1.2 (2018-05-04)
- Standardtulldeklaration i förväg – CWDP
Slutprov CWDP (ger även CWDR, CWDA, CWDF, CWDC och CWAP):
Slutprov CWDP eller CWDA version 1.2 (2018-05-04)
Tillståndshavare tullager
Tillstånd:
Privat tullager, EUCWP
Allmänt tullager typ 1, EUCW1
Allmänt tullager typ 2, EUCW2
Meddelanden:
CWAC – Acceptansmeddelande från tillståndshavare med allmänt lager
CWAA – Ändrade uppgifter i frigjord tulldeklaration från Tullverket till allmänt lager
CWDI – Avvikelserapport från tillståndshavare med allmänt och privat lager
Prenumerationsmeddelanden:
CWRA – Acceptansförfrågan från Tullverket till allmänt lager
CWPR – Medgivande om utlämning från Tullverket
- Avvikelserapport – CWDI
För att testa CWDI – Avvikelserapport behöver en egen godslokalkod användas. För registrering av egen kod i företagstestmiljön kontakta EDI-testfunktionen.
Slutprov CWDI, version 1.1(2018-05-04)
- Acceptansförfrågan – CWRA
För att testa CWRA – Acceptansförfrågan behöver en egen godslokalkod användas. För registrering av egen kod i företagstestmiljön kontakta EDI-testfunktionen.
Slutprov CWRA (ger även CWAC och CWAA):
Slutprov CWRA, version 1.2 (2018-05-04)
- Medgivande om utlämning – CWPR
I de flesta fall behöver inte en egen godslokalkod användas. Slutprov för prenumerationsmeddelande CWPR beställs genom att skicka en e-post till EDI-testfunktionen som skickar ut ett meddelande vilket ert system ska kvittera.
Slutprov CWPR, version 1.1(2018-05-04)
Anläggning för tillfällig lagring
Anläggning för tillfällig lagring
Tillstånd
Anläggning för tillfällig lagring, EUTST
Tillståndshavare anläggning tillfällig lagring
Prenumerationsmeddelande:
TSPR – Medgivande om bortförande
- Medgivande om bortförande – TSPR
Slutprov beställs genom att skicka en e-post till EDI-testfunktionen som skickar ett testmeddelande vilket ert system ska kvittera. I de flesta fall behöver inte en egen godslokalkod användas i företagstestmiljön men finns behovet att testa med egen kod kontakta EDI-testfunktionen.
Slutprov TSPR, version 1.1 (2018-05-04)
Normalförfarande
Gå hit för att läsa Slutprov UNU,version 3.2 Pdf, 539.4 kB. (2019-09-11)
URT - rätta valfri uppgift
UKO - skapa ett ärende med egna uppgifter
Förenklat förfarande, godkänd exportör
Gå hit för att läsa Slutprov UGE inklusive ZEM, version 3.1 Word, 78.5 kB. (2019-04-01)
Gå hit för att läsa information om tester för meddelande UGE inklusive ZEM, ZKB och utskrift EAD Pdf, 347.8 kB. (nov 2016)
Elektroniskt klareringsbevis export, ZKB
Gå hit för att mejla EDI-testfunktionnen för test av ZKB.
Anmälan export efter registrering i deklarantens bokföring och förenklad deklaration export
För att bli godkänd för tester avseende anmälan export efter registrering i deklarantens bokföring och förenklad deklaration export ska slutprov för ALE och UFF godkännas.
Från och med 1 maj 2019 används inte exportföljedokumentet för anmälan export efter registrering i deklarantens bokföring och förenklad deklaration export.
Godslokalkod
Använd godslokalkod AZZ som endast finns i företagstestmiljön.
Taxebestämmande dag
Taxebestämmande dag kan inte vara tidigare än datum för meddelad teststart.
Lastplatskod
Om företaget har för avsikt att använda uppgiften lastplatskod ska du använda koden ZZ2 som endast finns i företagstestmiljön.
Anmäl export efter registrering i deklarantens bokföring och förenklad deklaration export
Gå hit för att läsa Slutprov ALE 1A EUEIR version 4.1 Word, 76 kB. (2019-04-28)
Gå hit för att läsa Slutprov ALE 1B EUSDE version 4.1 Word, 75.5 kB. (2019-04-28)
Export kompletterande tulldeklaration
Gå hit för att läsa UFF_Slutprov_1A_EUEIR_version_4.0 Word, 73 kB. (2019-04-01)
Gå hit för att läsa UFF_Slutprov_1B_EUSDE_version_4.0 Word, 75.5 kB. (2019-04-01)
Elektroniskt klareringsbevis export, ZKL
Gå hit för att mejla EDI-testfunktionen för test av ZKL.
Summarisk införseldeklaration
Summarisk införseldeklaration – SID
Slutprov SID Version 4.0 Pdf, 194.2 kB. (2014-11-12)
Frågor eller problem?
Sidan uppdaterades:
Vad är ändrat: Nytt slutprov för standardtulldeklaration i det nya importsystemet tillagt.