Tullverket

Publicerad:

Nyhet

Georgien ansluter transiterings- och SAD-konventionen

Georgien har bjudits in att ansluta sig till konventionen om ett gemensamt transiteringsförfarande (CTC) och konventionen om förenkling av formaliteterna vid handel med varor (SAD) från den 1 februari 2025.

Konventionerna gör det möjligt att transitera varor genom både EU och de länder som omfattas av gemensam transitering: Norge, Island, Schweiz, Nordmakedonien, Serbien, Turkiet, Storbritannien, Ukraina och framöver även Georgien. Georgiens anslutning har godkänts av alla parter och gäller från den 1 februari 2025.

Georgiens anslutning till konventionerna innebär bland annat att:

  • Det går att starta transiteringar i NCTS till Georgien med ett destinationstullkontor i Georgien.
  • För att kunna starta en transitering till Georgien behöver du begära en ändring av ditt tillstånd till Samlad Garanti Transit och lägga till Georgien. Ändringsansökan skickas in via Systemet för Tullbeslut (CDS).

Mer information

Notis om Georgiens anslutning på EU-kommissionens webbsida.

På EU-kommissionens hemsida kan du se flödet av transiteringar i konventionsländerna.

Tullkontor för Georgien kommer delges på EU-kommissionens webbsida i samband med anslutningen.

Ändra ett tillstånd i System för tullbeslut (CDS)

Sidan uppdaterades:

Vi tar tacksamt emot förbättringsförslag men kan tyvärr inte svara på några frågor här.

Har du en fråga kan du i stället kontakta oss.


4000
Spamskydd med captcha * (obligatorisk)