Deklarationshandledning för UGE
Meddelandet UGE är en elektronisk exportdeklaration för dig som har tillstånd till det förenklade förfarandet med godkänd exportör.
Från och med den 1 april 2019 används meddelandet för standardtulldeklarationer där exporten startas från en godkänd plats. Handledningen håller på att uppdateras för att anpassas till den nya deklarationstypen.
Eori-nummer
Alla operatörer med tullverksamhet i EU ska ha ett unikt identitetsnummer, ett Eori-nummer, som ska användas vid alla tullaktiviteter inom EU. Företag som tilldelas Eori-nummer registreras i Eori-databasen. (Eori = Economic Operator Registration and Identification är EU:s gemensamma kundregister.)
Företag etablerade i Sverige ansöker om Eori-nummer hos Tullverket. Ytterligare information finns på Tullverkets webbplats.
Om UGE
Förenklingen innebär att du som godkänd exportör kan starta exporten direkt från ditt företag och behöver inte åka till oss för att få exportdeklarationen klarerad. När du skickar in exportdeklarationen elektroniskt använder du meddelandet UGE som innebär att du samtidigt begär klarering av varorna. På exportdeklarationen talar du om var och när du ska lasta godset genom att fylla i koden för godsets förvaringsplats och den beräknade avgångstiden. När du fått klartecken från Tulldatasystemet (TDS) är ärendet klarerat.
Du kan lämna meddelandet UGE antingen via Tullverkets Internetdeklaration, TID eller via Electronic Data Interchange EDI. Det finns även andra meddelanden du kan lämna via TID och EDI.
Exportdeklarationen, som inkluderar uppgifter om föranmälan, måste skickas in i förväg och tidsfristerna varierar beroende på transportsätt.
Uppgifterna för föranmälan undantas för export till Norge och Schweiz.
När du fyller i exportdeklarationen elektroniskt är fälten inte alltid numrerade, men vi har ändå valt att nedan ange fältnumren för den som har exportdeklarationen på blankett (Enhetsdokumentet) som jämförelse.
Följande fält ska fyllas i:
1 Deklaration
I första delfältet:
Kod | Beskrivning |
---|---|
EU | Vid export till EFTA-land, det vill säga Norge, Schweiz, Island, Liechtenstein och andra fördragsslutande parter i konventionen om ett gemensamt transiteringsförfarande och konventionen om förenkling av formaliteterna vid handel. |
CO | Vid utförsel till ett område inom unionens tullområde som inte tillhör skatteområdet, exempelvis Åland eller Kanarieöarna. Eller när du lägger upp förfinansierade varor på tullager. |
EX | Vid export till andra länder än ovan. |
I andra delfältet:
Här talar du om vilken typ av deklaration det handlar om. Du anger detta med en kod. Du anger koden Z om du har tillstånd till förfarandet godkänd exportör.
2 Avsändare/Exportör
Begreppet exportör används vid export då unionsvaror förs ut från EU:s tullområde till land utanför EU.
Begreppet avsändare används vid
- utförsel av unionsvaror till länder och områden inom EU som valt att stå utanför skatteunionen, till exempel Åland, samt
- vid återexport, det vill säga då icke-unionsvara återutförs.
Export samt utförsel till länder och områden inom unionens tullområde men som inte tillhör skatteområdet
Exportör/avsändare är det företag/den person som är ägare av varorna eller som har motsvarande rättigheter till varan då den anmäls till export samt till utförsel till länder och områden inom unionens tullområde men som inte tillhör skatteområdet. Det är bara företag eller personer som är etablerade i unionen som kan anges som exportör/avsändare. I dessa fall krävs Eori-nummer.
Företag/privatpersoner som inte är etablerade inom unionen kan vid export inte vara exportör. I sådana fall måste en avtalspart som är etablerad i unionen ställa sig som exportör. Avtalspart kan, till exempel vara säljaren. Ombud kan också ställa sig som exportör. Ombud ska i detta fall ange kod 3 för indirekt ombudskap, se under "Ombud" nedan.
Företag eller person som har Eori-nummer:
- ska ange Eori-nummer
- behöver inte lämna uppgift om exportörens/avsändarens fullständiga namn och adress
- ska lämna namn och telefonnummer till kontaktperson hos avsändare/exportör.
Privatperson som saknar Eori-nummer men har svenskt personnummer och inte bedriver näringsverksamhet som omfattas av tullagstiftningen ska ange:
- personnumret föregått av SE (SEÅÅMMDDXXXX)
- koden "PRIVA" i fält 44 under "Särskilda upplysningar (kod)"
- exportörens/avsändarens fullständiga namn och adress i unionen
- kontaktuppgifter: namn och telefonnummer.
Privatperson, bosatt inom unionen som saknar både Eori-nummer och svenskt personnummer och som inte bedriver näringsverksamhet som omfattas av tullagstiftningen ska ange:
- landkod (som inte får vara SE) följt av födelsedatum (ÅÅÅÅMMDD)
- koden "PRIVA" i fält 44 under "Särskilda upplysningar (kod)"
- exportörens/avsändarens fullständiga namn och adress i unionen
- kontaktuppgifter: namn och telefonnummer.
Återexport
Avsändare etablerad i unionen ska ange Eori-nummer. Avsändare som inte är etablerad inom unionen men har tilldelats Eori-nummer ska ange detta.
Avsändare behöver inte ha Eori-nummer eller vara etablerade i unionen vid:
- återexport efter tillfällig införsel, dvs. när förfarandekod, FF1, är 3153
- återexport efter lagring i tullager, dvs. när förfarandekod, FF1, är 3171
- återexport efter aktiv förädling av icke-kommersiell natur, dvs. som görs av privatperson när förfarandekod, FF1, är 3141 (Återexport - efter import under AF/R) eller 3151 (Återexport - efter AF/S).
I övriga fall av återexport krävs Eori-nummer samt etablering i unionen.
Företag eller person som har Eori-nummer:
- ska ange detta för avsändare
- behöver inte lämna uppgift om avsändarens fullständiga namn och adress ska lämna namn och telefonnummer till kontaktperson hos avsändare.
Företag som inte är etablerat i unionen och som saknar Eori-nummer ska ange:
- identitetsnummer föregått av landkod
- avsändarens fullständiga namn och adress
- namn och telefonnummer till kontaktperson hos avsändaren.
Privatperson som saknar Eori-nummer men har svenskt personnummer och inte bedriver näringsverksamhet som omfattas av tullagstiftningen ska ange:
- personnumret föregått av SE (SEÅÅMMDDXXXX)
- koden "PRIVA" i fält 44 under "Särskilda upplysningar (kod)"
- avsändarens fullständiga namn och adress
- kontaktuppgifter: namn och telefonnummer.
Privatperson som saknar både Eori-nummer och svenskt personnummer och som inte bedriver näringsverksamhet som omfattas av tullagstiftningen ska ange:
- landkod (som inte får vara SE) följt av födelsedatum (ÅÅÅÅMMDD)
- koden "PRIVA" i fält 44 under "Särskilda upplysningar (kod)"
- avsändarens fullständiga namn och adress
- kontaktuppgifter: namn och telefonnummer.
6 Antal kollin
Här anger du sändningens totala antal kolli. Är godset oemballerat räknas varje vara som ett kolli. Varje deklarerad bulkpost i fält 31 räknas som ett kolli i fält 6.
Uppgifterna om kollital i fält 6 och 31 jämförs med varandra. Det innebär att varje bulkpost på varupostnivå i fält 31 räknas som ett kolli vid summering av antal kolli i fält 6.
7 Referensnummer (frivillig uppgift)
Detta är en frivillig uppgift. Här anger du ditt eget referensnummer.
8 Mottagare
Här anger du det fullständiga namnet och adressen på varumottagaren, oftast den som köpt varorna. Observera att även postnummer eller motsvarande ska anges.
I de fall mottagaren har ett Eori-nummer (Economic Operator Registration and Identification är EU:s gemensamma kundregister), kan du ange det.
14 Deklarant/Ombud
Här ska du alltid ange uppgifter för deklarant samt ombudsuppgifter när du agerar ombud.
Deklarant
Deklarant är det företag/den person som lämnar in en tulldeklaration i eget namn eller det företag/den person i vars namn en tulldeklaration lämnas in (tullkodex artikel 5.15). Det är bara företag eller personer som är etablerade i unionen eller i Norge som kan vara deklarant vid export samt vid utförsel till länder och områden inom unionens tullområde men som inte tillhör skatteområdet. I dessa fall krävs Eori-nummer.
Vid vissa fall för att avsluta ett tullförfarande med återexport behöver deklaranten inte ha Eori-nummer eller vara etablerad i unionen, se mer under avsnittet "Återexport" nedan.
Export samt utförsel till länder och områden inom unionens tullområde men som inte tillhör skatteområdet
Företag/privatpersoner som inte är etablerade i unionen eller i Norge kan inte vara deklarant. I sådana fall måste en avtalspart som är etablerad i unionen ställa sig som deklarant. Avtalspart kan till exempel vara säljaren. Ombud kan också ställa sig som deklarant. Ombud ska i detta fall ange kod 3 för indirekt ombudskap, se under "Ombud" nedan.
Företag eller person som har Eori-nummer:
- ska ange Eori-nummer
- behöver inte lämna uppgift om deklarantens fullständiga namn och adress.
Privatperson som saknar Eori-nummer men har svenskt personnummer och som inte bedriver näringsverksamhet som omfattas av tullagstiftningen ska ange:
- personnumret föregått av SE (SEÅÅMMDDXXXX)
- koden "PRIVA" i fält 44 under "Särskilda upplysningar (kod)"
- deklarantens fullständiga namn- och adress i unionen eller i Norge.
Privatperson, bosatt inom unionen eller i Norge, som saknar både Eori-nummer och svenskt personnummer och som inte bedriver näringsverksamhet som omfattas av tullagstiftningen ska ange:
- landkod (som inte får vara SE) följt av födelsedatum (ÅÅÅÅMMDD)
- koden "PRIVA" i fält 44 under "Särskilda upplysningar (kod)"
- deklarantens fullständiga namn och adress i unionen eller i Norge.
Återexport
Deklarant etablerad i unionen som bedriver näringsverksamhet som omfattas av tullagstiftningen ska ange Eori-nummer.
Deklarant som inte är etablerad inom unionen men har tilldelats EORI-nummer ska ange detta.
Deklarant behöver inte ha Eori-nummer eller vara etablerade i unionen vid:
- återexport efter tillfällig införsel, dvs. när förfarandekod, FF1, är 3153
- återexport efter lagring i tullager, dvs. när förfarandekod, FF1, är 3171
- återexport efter aktiv förädling av icke-kommersiell natur, dvs. som görs av privatperson när förfarandekod, FF1, är 3141 (Återexport - efter import under AF/R) eller 3151 (Återexport - efter AF/S).
I övriga fall av återexport krävs Eori-nummer samt etablering i unionen.
Företag eller person som har Eori-nummer:
- ska ange Eori-nummer
- behöver inte lämna uppgift om deklarantens fullständiga namn och adress.
Företag som inte är etablerat i unionen och som saknar Eori-nummer ska ange
- identitetsnummer föregått av landkod
- deklarantens fullständiga namn och adress.
Privatperson som saknar Eori-nummer men har svenskt personnummer och som inte bedriver näringsverksamhet som omfattas av tullagstiftningen ska ange:
- personnumret föregått av SE (SEÅÅMMDDXXXX)
- koden "PRIVA" i fält 44 under "Särskilda upplysningar (kod)"
- deklarantens fullständiga namn och adress i unionen eller i Norge.
Privatperson som saknar både Eori-nummer och svenskt personnummer och som inte bedriver näringsverksamhet som omfattas av tullagstiftningen ska ange:
- landkod (som inte får vara SE) följt av födelsedatum (ÅÅÅÅMMDD)
- koden "PRIVA" i fält 44 under "Särskilda upplysningar (kod)"
- deklarantens fullständiga namn och adress.
Ombud
Uppgifter för ombud ska alltid anges när du agerar som ombud. För att agera som ombud krävs att företaget/personen är registrerad som ombud hos Tullverket samt är etablerad i unionen eller i Norge. Ombud
- ska ange Eori-nummer
- behöver inte lämna uppgift om ombudets fullständiga namn och adress
- ska lämna namn och telefonnummer till kontaktperson hos ombud.
Ombudskapet kan vara direkt eller indirekt. Ombudskapets status anger du med en kod före namn och adress. Du anger typ av ombudskap i ett eget fält. Du ska ange:
- 2 för direkt ombudskap
- 3 för indirekt ombudskap.
Vid direkt ombudskap handlar ombudet i annan persons namn (deklarantens) och för dennes räkning. Endast deklaranten är gäldenär, det vill säga betalningsansvarig för tullskulden.
Vid indirekt ombudskap handlar ombudet i eget namn men för en annan persons räkning. Vid indirekt ombudskap är både ombudet och den för vars räkning ombudet agerat gäldenär, det vill säga båda är betalningsansvariga för tullskulden.
15a Avsändnings-/Exportland, kod
Här anger du landkoden för avsändnings-/exportlandet. Koden består av två bokstäver, SE för Sverige. Avsändnings-/exportland kan aldrig vara EU.
17a Bestämmelseland, kod
Här anger du landkoden för bestämmelselandet, till exempel NO för Norge.
Bestämmelseland betyder det sista kända destinationslandet. En omlastning i ett mellanliggande land förändrar inte bestämmelselandet. Bestämmelseland kan aldrig vara EU.
18 Transportmedlets identitet och nationalitet vid avgången
Transportmedlets identitet ska inte anges om koden i fält 26 "Transportsätt inrikes" är "5" (Postförsändelser) eller "7" (Fasta transportinstallationer).
Vid återexport efter lagring i tullager, om förfarandekod i fält 37:1 är 3171, ska uppgiften om transportmedlets identitet inte anges.
Du anger registreringsnummer eller namn på det transportmedel som godset kommer att lastas på. Om dragbil med släpvagn används och dessa har olika registreringsnummer, ska du ange bådas registreringsnummer.
19 Container
Ange 1 om godset är lastat i container vid passagen av den yttre gränsen. I annat fall anges 0. Om du deklarerat 1 i detta fält måste minst ett containernummer finnas i fält 31.
21 Aktiva transportmedlets identitet och nationalitet vid gränspassagen
Första delfältet:
Aktiva transportmedlets identitet vid gränspassagen.
Ange identitet, exempelvis registreringsnummer eller namn på det transportmedel som du tror kommer att användas då godset lämnar unionens yttre gräns.
Vid kombinerad transport eller om flera transportmedel används är det aktiva transportmedlet det som framför hela kombinationen. Om det exempelvis rör sig om en lastbil på ett fartyg till havs är fartyget det aktiva transportmedlet. Om det är fråga om ett dragfordon och en släpvagn är dragfordonet det aktiva transportmedlet.
Andra delfältet:
Aktiva transportmedlets nationalitet vid gränspassagen
Fältet är obligatoriskt vid export om koden i fält 25 "Transportsätt vid gränsen" är:
Kod | Typ av transportmedel |
---|---|
1 | Sjötransport |
3 | Vägtransport |
4 | Flygtransport |
8 | Transport på inre vattenvägar |
9 | Egen framdrivning |
Du ska inte fylla i fältet om koden i fält 37:1 "Förfarande" är 3171. Dessa koder betyder återexport efter lagring i tullager.
Transportmedlets nationalitet anger du med en landkod som består av två bokstäver.
24 Transaktionens art
Här anger du vilken sorts transaktion det handlar om, exempelvis köp, retur, reparation, gåva, lån.
Om försändelsen innehåller transaktioner med flera transaktionskoder så får du använda den transaktionskod som dominerar, förutom om en av koderna är kod 6. Om försändelsen innehåller en transaktion med kod 6 måste varorna för den transaktionskoden deklareras i en egen deklaration.
Kod | Typ av transaktion |
---|---|
1 | Överlåtelse av äganderätten mot ersättning, försäljning, finansiell leasing, förflyttning av eget lager |
2 | Returer och kostnadsfria ersättningsleveranser, se även 4, 5, 6 |
3 | Överlåtelse av äganderätten utan ersättning till exempel gåva |
4 | Export för lönbearbetning*, ej reparation |
5 | Export efter lönbearbetning*, ej reparation |
6 | Export för eller efter reparation, hyra, lån eller operationell leasing |
7 | Gemensamma försvarsprojekt eller andra gemensamma mellanstatliga produktionsprogram |
8 | Leveranser av byggnadsmaterial och utrustning till offentlig bygg- och anläggningsverksamhet |
9 | Övrigt, till exempel flyttsaker |
* Lönbearbetning innebär förädling (ej reparation) av en vara som inte ägs av förädlaren. Förädlingen utförs i enlighet med anvisningar från en uppdragsgivare, ofta i enlighet med ett avtal och vanligtvis mot betalning endast för förädlingskostnaden.
25 Transportsätt vid gränsen
Här anger du koden för transportsätt för det aktiva transportmedel som varorna transporteras med över unionens yttre gräns:
Kod | Typ av transportmedel |
---|---|
1 | Sjötransport |
2 | Järnvägstransport |
3 | Vägtransport |
4 | Flygtransport |
5 | Postförsändelse |
7 | Fasta transportinstallationer |
8 | Transport på inre vattenvägar |
9 | Egen framdrivning |
26 Transportsätt inrikes
Här anger du koden för transportsätt för det transportmedel på vilket godset är lastat när du lämnar exportdeklarationen:
Kod | Typ av transportmedel |
---|---|
1 | Sjötransport |
2 | Järnvägstransport |
3 | Vägtransport |
4 | Flygtransport |
5 | Postförsändelse |
7 | Fasta transportinstallationer |
8 | Transport på inre vattenvägar |
9 | Egen framdrivning |
29 Utförseltullkontor
Utförseltullkontor är det tullkontor där godset lämnar unionens tullområde.
Du anger utförseltullkontoret med en kod. Koden består av åtta tecken. De två första anger landet med hjälp av landkod. De följande sex tecknen anger det berörda kontoret i detta land.
Exempel
Det svenska tullkontoret Malmö har koden SE000050 som är en NCTS-kod.
Observera att de flesta länder i unionen använder sig här av de redan tidigare existerande COL-koderna i NCTS för bestämmelsetullkontor. Några länder har skapat koder utifrån FN/LOCODE strukturen.
Samtliga länders koder finns samlade i Tullkontorslistan där du söker på aktuellt land och rollen EXT — Office of Exit.
Export med sjötrafik
Om utförseltullkontoret är en svensk hamn, använder du tabellen nedan för att hitta rätt utförseltullkontor.
Observera att tabellen endast visar utförseltullkontor när godset lämnar unionen från svensk hamn. Övriga utförseltullkontor hittar du i Tullkontorslistan COL-listan.
Svenska hamnar | Utförseltullkontor | Kod |
---|---|---|
Uppsala, Gävleborgs, Västernorrlands, Västerbottens och Norrbottens län | Stockholm-Arlanda | SE003033 |
Kalmar, Gotlands, Östergötlands (exklusive Norrköpings hamn), Södermanlands och Stockholms län | Stockholm | SE303400 |
Norrköpings hamn | Norrköping | SE004134 |
Skåne och Blekinge län | Malmö | SE000050 |
Hallands och Västra Götalands län | Göteborg | SE603303 |
30 Godsets förvaringsplats
Här anger du godslokalkoden för varornas förvaringsplats. Koden består av tre bokstäver och visar den plats där exportvarorna befinner sig och är tillgängliga för tullkontroll.
Koden framgår av beslut om godkänd plats vid export. En kod som Tullverket tilldelat före den 1 maj 2016 inom ramen för ett tillstånd till lokalt klareringsförfarande utgör också en sådan godslokalkod.
Om förfarandekod 3171 deklareras tillsammans med en godslokalkod som tillhör ett tullagertillstånd ska referens till samtliga tidigare MRN-nummer avseende tulldeklaration för hänförande till tullagerförfarandet deklareras i fält 40. Observera att det är godslokalkoden för tullagertillståndet som ska anges när förfarandekod 3171 deklareras.
31 Kolli och varubeskrivning; Märken och nummer – Containernummer – Antal och slag
Här anger du för varje varupost:
Godsmärkning
Här anger du hur de kollin som varorna är förpackade i är märkta, obligatoriskt för emballerat gods. Fältet är frivilligt för bulkvaror och oemballerat gods.
Antal kolli/delar
Ange antal kolli för emballerade varor och antal delar för oemballerade varor. Antal delar för oemballerat gods kan aldrig vara noll. Om kollislag avser bulkvaror anges inget kollital. Om kod för bulk (kollislag kod VR, VY, VO, VL, VG OCH VQ) anges på varupost/varuposter i fält 31, ska varje bulkkod räknas som ett kolli när du summerar uppgiften totalt antal kollin på huvudnivå, fält 6.
Kollislag
Här anger du kod för hur godset är förpackat, exempelvis kartonger. Om en vara är förpackad i flera olika kollislag kan du ange flera kollislag i samma varupost. Till detta hör även antal kolli och godsmärkning.
Varubeskrivning
Här anger du varubeskrivning, det vill säga den normala handelsbenämningen för varan. Denna beskrivning ska vara så noggrann att varan kan klassificeras och ska anges för varje varupost.
Containernummer
Har du angivit 1 i fält 19 skriver du samtliga containernummer här. Samtliga containernummer för deklarationen kan skrivas på första varuposten.
Flera varuposter
Om ett eller flera kolli, med samma kollislag och godsmärkning, innehåller flera olika varor som ska deklareras på flera varuposter kan du ange hela kolliantalet på en varupost (dvs. fältet "Antal kolli" måste vara större än "0"). På nästa varupost/varuposter anger du då "0" i fältet "Antal kolli". För oemballerat gods (förpackningskoder NE, NF och NG) kan du dock aldrig ange 0 i antal kolli/delar.
Exempel
Varupost 1
- "Del av kolli" + godsmärkning
- Antal kolli = 1
- Kollislagets förpackningskod
- Varubeskrivning för varor enligt varupost 1
Varupost 2
- "Del av kolli" + godsmärkning (samma som varupost 1)
- Antal kolli = 0
- Kollislagets förpackningskod (samma som varupost 1)
- Varubeskrivning för den aktuella varuposten, hänvisning till varupost 1 får inte göras.
Att fylla i uppgiften när deklarationen omfattar en eller flera varuposter med 0 som Antal kolli/delar.
Förpackningskoder
Förpackningskoderna delas upp i:
Emballerat gods
På grund av det stora antalet förpackningskoder för emballerat gods hänvisar vi till listan över förpackningskoder.
Förpackningskod, oemballerat gods | Beskrivning |
---|---|
NE | Oemballerat (unpacked or unpackaged) |
NF | Oemballerat, en enhet (unpacked or unpackaged, single unit) |
NG | Oemballerat, flera enheter (unpacked or unpackaged, multiple units) |
Oemballerat gods kan aldrig anges med 0 i Antal kolli/delar.
Förpackningskod, bulkvaror | Beskrivning |
---|---|
VR | Bulk, fasta, granulära partiklar (korn) (bulk, solid, granular particles (grains)) |
VY | Bulk, fasta, små partiklar (pulver) (bulk, solid, fine particles (powders)) |
VO | Bulk, fasta, stora partiklar (noduler) (bulk, solid, large particles (nodules)) |
VL | Bulk, flytande (bulk, liquid) |
VG | Bulk, gas (vid 1 031 millibar och 15°C) (bulk, gas (at 1 031 mbar and 15°C)) |
VQ | Bulk, till vätska förtätad gas (vid onormal temperatur/onormalt tryck) (bulk, liquefied gas (at abnormal temperature/pressure)) |
32 Varupost nr
Varuposter numreras löpande.
33 Varukod
I första delfältet anger du en varukod (KN-nummer) för varuposten. Koden för export består av åtta siffror. Tredje och fjärde delfältet är till för tilläggskoder som ska anges i vissa fall, exempelvis för varor som kan vara föremål för exportrestriktioner.
Du hittar information om varu- och tilläggskoder i Tulltaxan.
34a Ursprungslandets kod
Detta är en frivillig uppgift. Här kan du ange ursprungslandets kod.
35 Bruttovikt (kg)
Bruttovikten anger du antingen för respektive varupost eller för hela sändningen. Du ska inte ange enheten kg. Bruttovikten är varornas totala vikt inklusive allt emballage, men exklusive containrar och annan transportutrustning.
För bruttovikt som överstiger 1 kg och inbegriper del av kg kan följande avrundning ske:
- mellan 0,001 och 0,499 kg: avrundning neråt (kg)
- mellan 0,5 och 0,999 kg: avrundning uppåt (kg).
Vi rekommenderar att bruttovikt över 1 kg avrundas till heltal. Bruttovikt under 1 kg ska anges med tre decimaler, exempelvis 0.123. Värdet 0 är inte tillåtet. Punkt anges som decimaltecken.
Bruttovikt per varupost
Fältet är obligatoriskt vid återexport efter lagring i tullager, om förfarandekod i fält 37:1 är 3171. I övriga fall är det obligatoriskt att ange bruttovikten per varupost om du inte fyllt i fältet "Total bruttovikt" med följande undantag:
- Du som angett koden "E" (Godkända ekonomiska aktörer) i fältet S32 (Särskild omständighet, kod), behöver inte ange bruttovikt per varupost, om det inte rör sig om återexport enligt ovan.
- Bruttovikt per varupost kan också utelämnas vid utförsel till ett område inom unionens tullområde som inte tillhör skatteområdet, exempelvis Åland.
Total bruttovikt för hela deklarationen
Här anger du den sammanlagda bruttovikten för deklarationens alla varuposter.
Fältet är obligatoriskt vid återexport efter lagring i tullager, om förfarandekod i fält 37:1 är 3171. Detta gäller även när bestämmelselandet är Norge och Schweiz. I övriga fall är uppgiften obligatorisk i de fall du inte fyllt i bruttovikt på varupostnivå med följande undantag:
- Du som angett koden "E" (Godkända ekonomiska aktörer) i fältet "Särskild omständighet, kod", behöver inte ange total bruttovikt, om det inte rör sig om återexport enligt ovan.
- Total bruttovikt kan också utelämnas vid utförsel till ett område inom unionens tullområde som inte tillhör skatteområdet, exempelvis Åland.
37 Förfarande
Första delfältet:
Här ska du ange en fyrställig kod som består av två tvåställiga koder. Koden visar vilket exportförfarande som avses. De två första siffrorna anger det förfarande som begärs och de två sista siffrorna det föregående förfarandet.
Exempel kod 1000
De två första siffrorna i koden visar det tullförfarande som du anmäler varorna till. 10 står för permanent export. De två sista siffrorna i koden visar om varorna tidigare varit föremål för ett tullförfarande. 00 innebär att det inte finns något föregående tullförfarande.
Exempel kod 1040
De två första siffrorna i koden visar det tullförfarande som varorna anmäls till. 10