Tullverket

Utlämningsmedgivande CWPR

För att kunna ta emot meddelanden om att varor får lämnas ut från ditt lager behöver du meddelandetjänsten Medgivande om utlämning.

Du som är lagerhavare och själv vill kunna ta emot meddelanden om att varor får lämnas ut från ditt lager behöver meddelandetjänsten Medgivande om utlämning (CWPR). Meddelandet finns både som en system till system-lösning (EDI) och som en e-tjänst. För system till system-lösningen behöver du göra slutprov och koppla aktuella platskoder till det nya meddelandet.

Tänk på att

En ändring av platskod (godslokalkod) i ditt lagertillstånd, tillägg eller borttag, även påverkar registreringen för CWPR om ni har en TVEDI-registrering. Registrering för CWPR ska anmälas separat till Tullverket.

Du kan fortsatt ta emot UTL vid omprövning enligt äldre lagstiftning

Utlämningssedeln UTL skickas endast ut vid deklarationer enligt den äldre lagstiftningen.

UTL kommer att finnas kvar fram tills att alla nya system finns på plats. Det innebär att du som lagerhavare kan ta emot både det nuvarande meddelandet (UTL) och det nya meddelandet (CWPR) under denna period.

Sidan uppdaterades:

Vad är ändrat: Innehållet är kvalitetssäkrat

Vi tar tacksamt emot förbättringsförslag men kan tyvärr inte svara på några frågor här.

Har du en fråga kan du i stället kontakta oss.


4000
Spamskydd med captcha * (obligatorisk)