Importkontrollsystemet ICS2 fas 3 infördes under våren 2025. Summariska införseldeklarationer lämnas i det nya importkontrollsystemet ICS2.
Summarisk införseldeklaration, anmälan av transportmedels ankomst och ICS2
Centraliserad klarering införs i två delar. Den första delen omfattar bland annat standardtulldeklaration. Den andra delen omfattar exempelvis förenklad och kompletterande deklaration samt registrering i deklarantens bokföring. I Sverige infördes centraliserad klarering för standardtulldeklaration den 2 juni 2025. Vad gäller del 2 planerar vi för att denna ska införas i Sverige den 1 september 2026.
Centraliserad klarering import
Den 15 augusti 2025 infördes Pous fas 2 som omfattar manifest för tulländamål, även kallat Customs Goods Manifest, CGM. Eftersom den tilltänkta kopplingen mellan Pous-systemet och MNSW (Maritime National Single Window) inte finns på plats kräver inte Tullverket att Pous fas 2 och CGM används från detta datum. Det innebär att de företag som tidigare har utfärdat rederimanifest som tullstatusbevis fortsatt kan göra så fram till det att en annan lösning har presenterats.
Ingen ändring sker vad gäller T2L och T2LF i Pous. De företag som fortsatt har behov av dessa, antingen som tillståndshavare (ACP) eller icke-tillståndshavare, kan begära bestyrkande eller registrering i Pous. T2L och T2LF gäller oavsett transportsätt.
Bevis om varors tullstatus – Pous
Den 1 december 2025 kommer avvikelserapport för tillfällig lagring att kunna göras digitalt.
Avvikelserapportering tillfällig lagring (anläggning för tillfällig lagring)
Avvikelserapportering tillfällig lagring (annan godkänd plats)
Tullverket planerar för möjligheten att, med start i december 2025, kunna lämna deklaration för tillfällig lagring (DTL) direkt till Tullverket för varor som ankommer med sjötransport. Det blir ett alternativ till att använda lastdeklarationen Fal 2 som DTL.
Uppgifter att lämna vid fartygsanlöp