
EDI – Slutprov för systemutvecklare
Här finns information om förutsättningar för tester för systemutvecklare, samt de slutprov som ska användas när en systemleverantör eller företag som utvecklar system för eget bruk vill få godkända tester av Tullverket.
Förutsättningar för test
Företagstestmiljö, förutsättningar och tester
När en systemutvecklare beviljas TVEDI tilldelas ett grundtestpaket av fiktiva tillstånd i företagstestmiljön som möjliggör tester för de flesta meddelanden. För vissa meddelanden kan ytterligare registrering i företagstestmiljön behövas. Mer information står i slutproven för respektive meddelande.
- EUDPO tillstånd till betalningsanstånd
- EUEIR tillstånd till registrering i deklarantens bokföring vid export
- EUSDE tillstånd till förenklad deklaration
- TVEXP beslut om godkänd plats vid export
- TVOMB registrering som tullombud
- ZEM exportmedgivande
Ytterligare fiktiva tillstånd tilldelas om detta begärts i ansökan. Om det under testprocessen finns behov av ytterligare registrering av tillstånd och testuppgifter i företagstestmiljön kontakta EDI-testfunktionen.
För att systemutvecklare ska få sina godkända tester för EDI-meddelanden krävs ett godkänt resultat på ett antal slutprov för aktuellt flöde. Endast de system vars slutprov godkänts av Tullverket kommer att publiceras på tullverket.se om ni så önskar.
Att tänka på vid systemutveckling och tester
- Använd alltid testindikator.
- Inga stora filer, batchar eller volymtester får skickas i företagstestmiljön.
- Vid eventuella motsägningar mellan exempelfiler, testfall och de tekniska specifikationerna är det de tekniska specifikationerna som gäller.
- Förändringar av befintliga samt nya slutprov kan komma att publiceras på Tullverket.se vid behov.
Företag som vill utveckla nya meddelanden med befintligt system och oförändrad teknisk bilaga har direktkontakt med EDI-testfunktionen.
Slutprov och godkända tester
För att få Beslut om godkända tester för EDI-meddelanden krävs ett godkänt resultat på ett antal slutprov för aktuellt flöde. Godkänt i test betyder att Tullverket har godkänt att slutproven för det specifika meddelandet var korrekt vid testtillfället.
Meddela EDI-testfunktionen med när slutproven är utförda med förväntat resultat. Ange
- företagets organisationsnummer
- slutprov nr
- tull-id
- vilket system som är installerad.
Inskickade slutprov får inte vara äldre än en månad och du måste ha mottagit godkända svarsmeddelanden/ kvittenser för alla transaktioner. I vissa fall behöver även dokument skickas in med post för att slutproven ska bli godkända. Vid kontakt med EDI-testfunktionen ange alltid det ärendenummer (EDI-xxx) som följer med informationen om företagets registrering.
När slutproven är godkända får ditt företag ett beslut om godkända tester via e-post. De meddelanden som systemet har fått godkänt på genom slutproven kommer att publiceras på sidan EDI-system, förteckning över godkända system om ditt företag har begärt detta. Systemleverantörens kunder har sedan möjlighet till förenklade tester om de ansöker om att använda ett system som har genomgått godkända tester.
Slutprov
Här finns de slutprov som ska användas när en systemleverantör eller företag som utvecklar system för eget bruk vill få godkända tester av Tullverket.
Import
Godslokalkod
Använd godslokalkod AZZ som endast finns i företagstestmiljön, alternativt kontakta EDI-testfunktionen för registrering av egen godslokalkod.
Slutprov enligt teknisk specifikation TDR050
Standardtulldeklaration – DNU/DNK
Slutprov DNU/DNK version 2.1 (2019-06-11)
Slutprov DRT - rätta valfri uppgift
Slutprov DBK - begär klarering av DNU eller DRT
Slutprov OMP - omprövning av klarerat ärende
- Skicka in samtliga ärendeuppgifter och varuposter. De nya varuposterna ersätter de tidigare. Fältet ”Särskilda upplysningar” är obligatoriskt. Orsak, önskemål och vilken eller vilka varuposter som ändrats ska lämnas på varupost 1.
Tekniska slutprov – DNK
Slutprov DNK maximalt utfyllda fält och repetitioner, version 2.0.2
Slutprov DNK flera meddelanden
Förenklad tulldeklaration med begäran om klarering – HNU/HNK
Slutprov HNU/HNK version 2.1 (2019-06-11)
Slutprov HRT - rätta valfri uppgift
Slutprov HBK - begär klarering av HNU eller HRT
Kompletterande deklaration – TNU
Slutprov TNU version 1.1 (2019-06-11)
Slutprov TRT - rätta valfri uppgift
Anmälan import efter registrering i deklarantens bokföring
För att bli godkänd för tester avseende anmälan import efter registrering i deklarantens bokföring ska samtliga slutprov för ALI och TQN godkännas.
Anmälan import efter registrering i deklarantens bokföring – ALI enligt teknisk specifikation (SCTS-NP)
Slutprov anmälan import efter registrering i deklarantens bokföring, ALI
Slutprov ALI version 4.0 (2019-04-01)
Slutprov ALI med ZSK version 4.0 (2019-04-01)
Slutprov ALI med fel , version 4.0 (2019-04-01)
Tekniskt slutprov ALI max utfyllda fält och repetitioner 2.0 (2015-01-27)
Slutprov kompletterande tulldeklaration efter registrering i deklarantens bokföring - TQN enligt teknisk specifikation (TDR050)
Slutprov TQN version 1.1 (2019-06-11)
Slutprov TQR – rätta valfri uppgift
Slutprov TQN felutpekning , version 1.1 (2019-04-01)
Minst 2 stycken korrekta MRN-nummer och 2 stycken MRN-nummer med felaktigt format deklareras för att få felutpekning. Bifoga skärmdump för att visa felutpekning i TQN.
Svarsmeddelande vid kontroll - ZSK enligt teknisk specifikation (SCTS-NP)
För att bli godkänd i test avseende Svarsmeddelande vid kontroll (ZSK) meddelas detta till EDI-testfunktionen innan testerna påbörjas för upplägg av prenumeration i företagstestmiljön.
Det är en viss fördröjning från att en ALI faller ut för kontroll (ZSK och en eventuell första ZUL skickas ut) till att de återstående referensnumren klarmarkeras och en ZUL skickas ut med återstående referensnummer.
Nedanstående företag finns upplagda i företagstestmiljön med olika sannolikhet för kontrollutfall och därmed generering av ZSK-meddelande.
SE5090722843: Ett EORI-nummer för mottagare med 0 procents chans att ALI faller ut för kontroll.
SE5588337765: Ett EORI-nummer för mottagare med 50 procents chans att ALI faller ut för kontroll. När en ALI faller ut för kontroll ska 50 procent av referensnumren (NIB) i "Tidigare handlingar” falla ut.
SE4448729667: Ett EORI-nummer för mottagare med 100 procents chans att ALI faller ut för kontroll. När en ALI faller ut för kontroll ska 50 procent av referensnumren (NIB) i ”Tidigare handlingar” falla ut.
SE2113887778: Ett EORI-nummer för mottagare med 100 procents chans att ALI faller ut för kontroll. När en ALI faller ut för kontroll ska 100 procent av referensnumren (NIB) i "Tidigare handlingar” falla ut.
Läs mer om ZSK (April 2019)
Export
Tillstånd
Beslut om godkänd plats vid export, TVEXP
Godslokalkod
Använd godslokalkod AZZ som endast finns i företagstestmiljön.
Lastplatskod
För att en ZKB ska genereras behöver en egen kod anges. Koden ZZ2 som endast finns i företagstestmiljön kan användas men genererar ingen ZKB. Kontakta EDI-testfunktionen för registrering av en egen lastplatskod.
Slutprov enligt teknisk specifikation TDR050
Standardtulldeklaration i förväg - UNU
Utför slutprov UNU, URT, UKO
Slutprov UNU,version 3.2 (2019-09-11)
Slutprov URT – rätta valfri uppgift
Slutprov UKO – skapa ett ärende med egna uppgifter
Standardtulldeklaration med samtidig anmälan av varorna - UGE
Utför de fyra slutproven för UGEUtför de två tekniska slutprovenTa emot ett antal ZEM meddelandenTa emot ett antal ZKB meddelanden.
De av Tullverket utskickade uppgifterna i ZEM utgör underlag för det EAD/ELoI som skrivs ut. Ett ZEM-meddelande kan även användas för att ta emot en sista version av en klarerad UNU.
Slutprov 1 UGE version 2.2 (2019-04-01
Slutprov 2 UGE version 2.2 (2019-04-01)
Slutprov 3 UGE version 2.2 (2019-04-01)
Slutprov 4 UGE version 3.1 (2019-04-01)
Skriv ut exportföljedokumentet (EAD) samt varupostlistan (ELoI) i original.Märk kuvertet med ärendenummer och skicka till:
Tullverket, it-avdelningen
EDI-testfunktionen
Aurorum 3
977 75 Luleå
Utskriftsinformation om exportföljedokumentet EAD
Jämförelsedokument ZEM och EAD ELoI version 1.1 (2013-08-12)
Information och kompletterande råd om EAD2 version 1.3 (2013-08-12)
Guidelines för the printout of EAD (information) (2009-05-18)
Guidelines for the printout of EAD (data) (2009-05-18)
EAD-förlaga på engelska (2009-07-16)
EAD-förlaga på svenska (2009-07-16)
EAD List of Items på engelska (2009-07-16)
EAD Varuförteckning (2009-07-16)
Observera att följande dokument är exempel. Uppgifter i fältet för särskilda uppgifter (44/2) saknas. Dokumenten följer inte exakt de råd som vi publicerat då utskrifterna har skapats efter att råden skrevs.
EAD-utskriftsexempel, slutprov 1 UGE
EAD-utskriftsexempel, slutprov 2 UGE
EAD-utskriftsexempel, slutprov 3 UGE
Tekniska slutprov – UGE
Tekniskt slutprov 1, UGE maximalt utfyllda fält och repetitioner version 1.7 (2019-04-01)
Tekniskt slutprov 2, UGE flera ärenden i en överföring version 1.7 (2019-04-01)
Exportmedgivande – ZEM
Slutprovet beställs från EDI-testfunktionen. Ditt företag får då ta emot ett antal ZEM meddelanden som systemet ska kvittera på ett korrekt sätt.
Klareringsbevis export – ZKB
Slutprovet beställs från EDI-testfunktionen. Ditt företag får då ta emot ett antal ZKB meddelanden som systemet ska kvittera på ett korrekt sätt.
De uppgifter som är obligatoriska i de fall ni vill att ett ZKB ska genereras är följande:
- Klareringsenhet, segment RFF+CLU (anges i meddelandets huvud), exempelvis bokningsnummer vid export med fartyg eller AWB-nummer vid export med flyg.
- Containernummer (fält 31), segment CST. RFF+AAQ, vid export med fartyg.
- Lastplatskod, segment LOC+9, för viss bestämd plats hos mottagare i utskeppningshamn eller vid flygplats.
Anmälan export efter registrering i deklarantens bokföring och/eller förenklad deklaration export
För att bli godkänd för tester avseende anmälan export efter registrering i deklarantens bokföring och för förenklad deklaration export ska slutprov för ALE och UFF godkännas.
Tillstånd
Tillstånd till förenklad deklaration, EUSDE
Tillstånd till registrering i deklarantens bokföring vid export, EUEIR
Dessa två dokumentkoder är obligatoriska att deklarera i Bilagda handlingar för både ALE och UFF:
- 6RDE Registrering i deklarantens bokföring export
- 6FDE Förenklad deklaration export.
Tullverket kommer att använda dessa för att validera att uppgiftslämnaren har rätt tillstånd, EUEIR eller EUSDE.
Anmälan export efter registrering i deklarantens bokföring och/eller förenklad deklaration export - ALE enligt teknisk specifikation (SCTS-NP)
Slutprov ALE 1A EUEIR version 4.1 (2019-04-28)
Slutprov ALE 1B EUSDE version 4.1 (2019-04-28)
ALE med fel
Slutprov ALE 2A EUEIR version 4.1 (2019-04-28)
Slutprov ALE 2B EUSDE version 4.1 (2019-04-28)
Tekniskt slutprov – ALE
Tekniskt slutprov ALE max utfyllda fält och repetitioner 4.0 (2021-02-23)
Export kompletterande tulldeklaration efter registrering i deklarantens bokföring och/eller förenklad deklaration export - UFF enligt teknisk specifikation (TDR050)
Slutprov UFF 1A EUEIR version 4.0 (2019-04-28)
Slutprov UFF 1B EUSDE version 4.0 (2019-04-28)
UFF med fel
Slutprov UFF 2A EUEIR version 4.0 (2019-04-28)
Slutprov UFF 2B EUSDE version 4.0 (2019-04-28)
Bifoga skärmdump för att visa felutpekning i UFF.
Klareringsbevis export vid ALE - ZKL enligt teknisk specifikation (TDR050, SCTS-NP)
Slutprovet beställs från EDI-testfunktionen. Ditt företag får då ta emot ett antal ZKL meddelanden som systemet ska kvittera på ett korrekt sätt.
De uppgifter som är obligatoriska i de fall ni vill att ett ZKL ska genereras är följande:
- Klareringsenhet, segment RFF+CLU (anges i meddelandets huvud), exempelvis bokningsnummer vid export med fartyg eller AWB-nummer vid export med flyg.
- Containernummer (fält 31), segment CST. RFF+AAQ, vid export med fartyg.
- Lastplatskod, segment LOC+9, för viss bestämd plats hos mottagare i utskeppningshamn eller vid flygplats.
Elektronisk utlämningssedel - UTL
Slutprovet beställs från EDI-testfunktionen. Ditt företag får då ta emot ett antal UTL meddelanden som ert system ska kvittera på ett korrekt sätt. Ni kommer även att få ta emot ett UTL meddelande som ni i systemet ska skriva ut och skicka in via e-post (exempelvis i PDF-format) till EDI-testfunktionen för granskning.
Genom att skicka testärenden med meddelande HNK eller DNK kan elektroniska utlämningssedlar (UTL) skapas, förutsatt att en godslokalkod finns registrerad i företagstestmiljön. Kontakta EDI-testfunktionen för registrering av godslokalkod.
Transitering (NCTS)
Slutprov enligt teknisk specifikation (TDR310)
- Normalförfarande (2021-01-25)
Slutprov NF 1
Slutprov NF 2
Slutprov NF 3
Slutprov NF 4
Slutprov NF 5
Slutprov NF 6
Slutprov NF 7
Slutprov NF 8
Slutprov NF 9
Slutprov NF 10
- Förenklat förfarande – godkänd avsändare (2021-01-25)
Slutprov GA 1
Slutprov GA 2
Slutprov GA 3
Slutprov GA 4
Slutprov GA 5
Slutprov GA 6
Slutprov GA 7
Slutprov GA 8
Slutprov GA 9
Slutprov GA 10
Slutprov GA 11
Slutprov GA 12
För slutprov avseende godkänd avsändare ska transiteringsföljedokumenten (TAD och LoI) skickas in i original för granskning av utskrifter samt streckkodsverifiering. Utskrifterna ska skrivas ut enkelsidigt. Märk kuvertet med ärendenummer och skicka till:
Tullverket
It-avdelningen, EDI-test
Aurorum 3
977 75 Luleå
- Förenklat förfarande – godkänd mottagare (2010-02-24)
Slutprov GM 1
Slutprov GM 2
Slutprov GM 3
Slutprov GM 4
Slutprov GM 5
Slutprov GM 6
Slutprov GM 7
Slutprov GM 8
- Maximalt utfyllda fält
Slutprov max utfyllda(2021-01-25)
- Frivilliga tekniska testfall
Testfall turkiska tecken (2012-07-01)
Testfall kyrilliska tecken (2007-06-15)
Testfall NCTS-TIR Carnet version 2.1.0 (2010-02-24)
- Testfall med säkerhetsuppgifter (2019-03-13)
Testfall 1 GA väg version 2.0.6
Testfall 2 GA flyg version 2.0.6
Testfall 3 GA AEO version 2.0.6
Testfall 4 NF väg TIR version 2.0.6
Testfall 5 NF väg version 2.0.6
Stöddokumentation
Materialet är framtaget under utveckling och vid tester av Tullverkets system. Inga garantier eller ansvar lämnas för innehållet och dess riktighet eller för eventuella framtida uppdateringar.
Printing guidelines för transiterings-/säkerhetsföljedokumentet (TSAD och TSLoI)
Guidelines för transiteringsföljedokumentet (Accompanying Document)
Förlaga till en särskild stämpel som används av godkända avsändare
Lista över koder och beskrivningar av de dokumenttyper som är giltiga för NCTS fas 4
Lista över tidigare dokument som kan anges i NCTS fas 4
Förpackningskoder, UN recommendation No. 21
Uppgifter som ska användas vid tester med eget material version 1.1 (2021-01-25)
Requirements for the conformity of check characters for TIR Carnets
Tullager
Läs mer om tullagerförfarandet.
Tillstånd
Privat tullager, EUCWP
Allmänt tullager typ 1, EUCW1
Allmänt tullager typ 2, EUCW2
Godslokalkoder
Vår rekommendation är att ni begär egna godslokalkoder för teständamål. Kontakta EDI-testfunktionen för att erhålla egna godslokalkoder samt upplägg av prenumerationer. Meddela vilken tillståndstyp, prenumeration samt vilken teknisk bilaga som avses.
Testfall som används vid genomförande av slutprov:
Testfall 1 CWDS privat tullager med ombud, version 1.6 (2018-05-02)
Testfall 2 CWDS allmänt tullager med ombud, version 1.5 (2018-04-26)
Testfall 3 CWDS privat tullager egen godslokalkod, version 1.5 (2018-04-26)
Testfall 4 CWDS allmänt tullager med fel, version 1.5 (2018-04-26)
Testfall 6 CWDP privat tullager standarddeklaration i förväg med efterföljande rättning, version 1.5 (2018-04-26)
Testfall 7 CWDP allmänt tullager standarddeklaration i förväg med efterföljande rättning, version 1.5 (2018-04-26)
Testfall 8 CWDS allmänt tullager standarddeklaration med efterföljande CWDC ändrad uppg, version 1.3 (2019-10-10)
Testfall 9 CWRA acceptansförfrågan CWAC acceptansmeddelande CWAC ändrad uppg, version 1.3 (2019-10-10)
Testfall 10 CWDI, avvikelserapport version, 1.4 (2018-05-02)
Testfall 11 CWPR, medgivande om utlämning version, 1.3 (2018-04-26)
Slutprov – Hänförande till tullagerförfarandet enligt teknisk specifikation SCTS-CWHOP
För att bli godkänd i test avseende ”Hänförande till tullagerförfarandet” ingår tester av nedanstående paket. Paket 1 som avser standardtulldeklaration som lämnas vid ankomst är obligatoriskt. Paket 2 som avser standardtulldeklaration som lämnas i förväg är frivilligt.
Paket 1 – Hänförande till tullagerförfarandet – standardtulldeklaration vid ankomst (obligatoriskt paket)
CWDS – Hänförande till tullagerförfarandet – Standardtulldeklaration
CWDF – Hänförande till tullagerförfarandet – Frigjord tulldeklaration (skickas av Tullverket)
CWDC – Hänförande till tullagerförfarandet – Begäran om ändring av godtagen/frigjord tulldeklaration
CWAP – Hänförande till tullagerförfarandet – Ändrade uppgifter i frigjord tulldeklaration (skickas av Tullverket).
Slutprov för paket 1 innebär att genomföra testfall 1, 2, 3, 4 och 8 med förväntat utfall.
Paket 2 – Hänförande till tullagerförfarandet – standardtulldeklaration i förväg (frivilligt paket).
CWDP – Hänförande till tullagerförfarandet – Standardtulldeklaration i förväg
CWDR – Hänförande till tullagerförfarandet – Rättning av ’Standardtulldeklaration i förväg’
CWDA – Hänförande till tullagerförfarandet – Anmälan av varors ankomst
CWDF – Hänförande till tullagerförfarandet – Frigjord tulldeklaration (skickas av Tullverket)
CWDC – Hänförande till tullagerförfarandet – Begäran om ändring av godtagen/frigjord tulldeklaration
CWAP – Hänförande till tullagerförfarandet – Ändrade uppgifter i frigjord tulldeklaration (skickas av Tullverket).
Slutprov för paket 2 innebär att genomföra testfall 6, 7 och 8 med förväntat utfall.
Slutprov – Tillståndshavaren enligt teknisk specifikation SCTS-CWHOA
Nedanstående slutprov som berör tillståndshavaren av ett tullager kan utföras och godkännas separat.
Allmänt lager (när deklarant och tillståndshavare är olika aktörer)
Slutprov CWRA/CWAC/CWAA innebär att genomföra Tullager – testfall 9 med förväntat resultat.
CWRA – Tullager – Acceptansförfrågan (skickas av Tullverket).
CWAC – Tullager – Acceptansmeddelande (skickas av tillståndshavare).
CWAA – Tullager – Ändrade uppgifter i frigjord tulldeklaration (skickas av Tullverket).
Allmänt och privat lager
Slutprov CWDI innebär att genomföra Tullager – testfall 10 med förväntat resultat.
CWDI – Tullager – Avvikelserapport till Tullverket (skickas av tillståndshavare).
Slutprov CWPR innebär att genomföra Tullager – testfall 11 med förväntat resultat.
CWPR – Tullager – Medgivande om utlämning (skickas av Tullverket).
Ditt företag kan även komma att få ta emot särskilt utvalda meddelanden som syftar till att verifiera att ni kan skicka korrekta kvittenser på mottagna meddelanden. Dessa meddelanden kan innehålla olika typer av felaktigheter och era kvittenser förväntas peka ut dessa fel. Kontakta EDI-testfunktionen för att testa detta.
Anläggning för tillfällig lagring
Anläggning för tillfällig lagring
Tillstånd
Tillstånd till Anläggning för tillfällig lagring, EUTST
Meddelanden för system till systemlösning - tillståndshavare anläggning tillfällig lagring:
TSPR - Anläggning för tillfällig lagring, medgivande om bortförande är ett meddelande som genereras när varor som ligger på en anläggning för tillfällig lagring hänförs och frigörs till tullagerförfarandet.
Prenumerationsmeddelanden
TSPR – Medgivande om bortförande
Slutprov anläggning för tillfällig lagring enligt teknisk specifikation (SCTS-TSHOA)
Slutprov beställs genom att skicka en e-post till EDI-test som skickar ett testmeddelande vilket ert system ska kvittera. I de flesta fall behöver inte en egen godslokalkod användas men finns behovet att testa med egen kod kontakta EDI-testfunktionen.
Medgivande om bortförande – tillståndshavare, TSPR:
Slutprov TSPR, version 1.1 (2018-05-04)
Summarisk införseldeklaration (ICS/ENS)
Flödesbeskrivning AIS-ICS, version 1.0 (2010-07-29)
Systemleverantörer som utvecklar system och vill få godkända tester av Tullverket ska utföra slutprov 1–11 och Tekniskt slutprov.
Systemutvecklare eller företag som utvecklar system för eget bruk (företagsunikt) ska utföra slutprov 1–6.
Slutprov – summarisk införseldeklaration – SID enligt teknisk specifikation (SCTS-AIS) (2014-11-12)
Versionshantering_testärenden_5.0
- Tekniskt slutprov
ICS IE315 max utfyllda fält och repetitioner 3.0 (2014-11-12)
Frågor eller problem?
Sidan uppdaterades: 2021-04-06
Vad är ändrat: Uppdaterade dokument och slutprov