
Publicerad:
Nyhet
Tulltaxan
Harmonisering av växtskyddskontroll från den 29 oktober
Från och med idag är kommissionens nya, den gemensamma åtgärden "415-Officiell kontroll - växter" integrerat i Tulltaxan med startdatum 29 oktober. Den ersätter tidigare åtgärd SECPP för inlämnande av CHED-PP. Uppgiftslämnandet för växtskyddskontroller kvarstår som tidigare, med vissa nya y-koder att ta ställning till för undantag.
Klassificering av varan sker med tilläggskoder och finns inbakad som fotnot i G-koden; PS000xx. Fotnotsbeskrivningen hänvisar till bilaga XI del A i förordning 2019/2072. Intagandet av Sundhetscertifikat och hantering av kontrollavgiften sker med hjälp av tidigare implementerade nationella åtgärderna SESUN och SEVAX. Dessa deklareras mha samma parvisa nummerserie som G-koden fast med V-kod och avgifterna deklareras ihop med avgiftskod 755.
Integrering av nationella åtgärder (SESUN/SEVAX) som matchar åtgärd 415 pågår löpande fram till den 29 oktober. Söker du i Tulltaxan på varukoder integrerade för växtskyddskontroll, med framtida datum från den 29 oktober kan du följa arbetet med införandet av den nya ordningen.
Exempel på en varukod med framtidens integrering 2025-10-29 0603 19 70 10
Exempel på området Växtskyddskontroller för deklarationshjälp kommer här inom kort och på Tullverkets hemsida.
Sidan uppdaterades: