Nyhet
Publicerad:
Övergångsbestämmelserna inom Pem upphör den 31 december 2025
Möjligheten att använda övergångsbestämmelserna (transitional provisions) inom Pan-Euro-Med (Pem) upphör den 31 december 2025. Det innebär att från den 1 januari 2026 gäller bara reglerna i den reviderade konventionen.
Övergångsbestämmelserna inom Pan-Euro-Med (Pem) upphör den 31 december 2025. Det innebär att från den 1 januari 2026 kommer endast den reviderade konventionen att tillämpas. Inom Pem kommer endast ett regelverk att existera.
Den reviderade Pem-konventionen antogs enhälligt inom Pan-Euro-Med den 7 december 2023. Avsikten var då att alla parter skulle ha ratificerat och börjat använda de nya reglerna från den 1 januari 2025. Reglerna i den gamla Pem-konventionen upphörde att gälla den 31 december 2024, men då alla länder inte var klara med sina ratificeringsprocesser antogs i december 2024 ett beslut om övergångsbestämmelser som skulle gälla under 2025. Med dessa övergångsbestämmelser har det varit möjligt att använda reglerna i den gamla konventionen även under 2025. Den möjligheten upphör den 31 december 2025.
Alla parter är fortfarande inte klara med sina ratificeringsprocesser vilket innebär att samma regelverk inte kommer att tillämpas med alla länder. De länder som har en dynamisk länk med EU i det bilaterala avtalet men som ännu inte har ratificerat den reviderade konventionen kommer att använda övergångsregler (transitional rules) som är identiska med den reviderade konventionen. De länder som inte har ratificerat den reviderade konventionen och saknar en dynamisk länk kommer inte kunna använda de nya reglerna, där gäller ursprungsreglerna i de bilaterala avtalen.
Diagonal kumulation
Tabeller underlättar
För att diagonal kumulation ska kunna användas måste alla inblandade länder ha avtal med varandra och använda identiska ursprungsregler. För att göra det lättare att ta reda på vilka länder som har avtal med identiska ursprungsregler, och när dessa avtal har börjat gälla, har EU-kommissionen tagit fram ett dokument med tabeller. Tabellerna uppdateras och publiceras i EUT regelbundet. På kommissionens webbsida hittar du den senaste tabellen. På samma webbsida kommer även information om de senaste förändringarna inom Pem att publiceras.
The Pan-Euro-Mediterranean cumulation and the PEM Convention (EU-kommissionen)
Länder som har dynamisk länk med EU och har ratificerat den reviderade konventionen. Dessa länder har ”R” i tabellen i skärningen med EU.
- Albanien
- Bosnien & Hercegovina
- Färöarna
- Georgien
- Island
- Jordanien
- Kosovo
- Moldavien
- Montenegro
- Nordmakedonien
- Norge
- Schweiz
- Serbien
- Turkiet (Tullunionen)
- Ukraina
Länder som har dynamisk länk med EU men ännu inte ratificerat den reviderade konventionen. Med dessa länder kommer EU att använda övergångsregler som är identiska med den reviderade konventionen. Dessa länder har ”R/T” i tabellen i skärningen med EU.
- Egypten
- Marocko
- Palestina
- Tunisien
Länder som saknar dynamisk länk med EU och som inte har ratificerat den reviderade konventionen. Med dessa länder gäller reglerna i det bilaterala avtalet.
- Algeriet
- Israel
- Libanon
- Syrien
- Turkiet
Ursprungsintyg
Eftersom att det har existerat två olika regelverk inom Pem har du som exportör behövt ange ”REVISED RULES” på ditt ursprungsintyg när du har använt reglerna i den reviderade konventionen. Från den 1 januari 2026 existerar bara ett regelverk och därför behöver du inte längre ange detta.
Ursprungsregler som förändras
Avsikten med det nya avtalet är att förenkla och modernisera ursprungsreglerna inom Pem-området. Bestämmelserna kommer göra det lättare för produkter att dra nytta av handelsförmåner.
De olika landsidorna kommer att uppdateras löpande.
