Nyhet
Publicerad:
Antidumpning, aspartam från Kina
Interimsöversyn inledd
Kommissionen har inlett en partiell interimsöversyn av de antidumpningsåtgärder som tillämpas på importen av aspartam med ursprung i Kina. Översynen gäller endast undersökning av skada. Grunden för översynen är att de omständigheter som låg till grund för införandet av de gällande åtgärderna har förändrats och att dessa förändringar är av bestående karaktär. Dessa förändringar rör unionsindustrins struktur samt uppbyggnaden av en massiv överkapacitet av aspartam i Kina sedan den ursprungliga undersökningen. Importen från Kina har, trots de gällande åtgärderna och på grund av den ökande överkapaciteten, ökat avsevärt i fråga om volymer och marknadsandel till skadevållande priser, vilket har vållat unionsindustrin väsentlig skada.
De åtgärder som för närvarande är i kraft är en slutgiltig antidumpningstull som infördes genom kommissionens förordning (EU) 2022/2001.
Den produkt som översynen gäller är aspartam (N-L-α-aspartyl-L-fenylalanin-1-metylester, 3-amino-N-(α-karbometoxifenetyl)-succinamidsyra-N-metylester), CAS-nr 22839-47-0, som för närvarande klassificeras enligt KN-nummer ex 2924 29 70 (Taric-nummer 2924 29 70 05).
Läs mer i förordning C/2026/3105
