
Fem av personerna greps när de skulle passera tullkontrollen på Öresundsbron vid lunchtid på tisdagen. De färdades i två fordon, lastade med alkohol som inhandlats i Tyskland. I sällskapet fanns bland annat den man som betraktas som huvudmisstänkt — en man i 50-årsåldern, hemmahörande i Sjöbo-trakten. I samma veva greps ytterligare fem personer på annat håll. Samtliga nu anhållna är hemmahörande på mindre orter i södra eller mellersta Skåne.
Tullverket uppskattar att gruppen fört in 1000-tals liter sprit och 10 000-tals liter starköl illegalt sedan 2008. Tillvägagångssättet har varit detsamma — ett antal personer i gruppen har rest till Tyskland för att handla stora mängder sprit och starköl. Alkoholen har sedan förts in i Sverige med hänvisning till att den är till för privat bruk. Periodvis har det rört sig om flera transporter i veckan, med varierad sammansättning på gruppen.
— Med tanke på frekvensen och volymerna råder det ingen tvekan om att det handlar om grov smuggling, säger kammaråklagare Thomas Andersson.
Han poängterar att misstankarna även rör olovlig försäljning av alkohol.
Aktionen är resultatet av ett samarbete mellan Tullverket och Polisen (Polisområde Södra Skåne respektive Mellersta Skåne). Tjänstemän från båda myndigheterna deltog i gripandet, och även förundersökningen kommer att bedrivas myndighetsgemensamt med Tullverket som huvudman under Thomas Anderssons ledning. De svenska myndigheterna har dessutom fått hjälp av kollegor vid den tyska tullen samt dansk polis och tull för att kartlägga smugglingen.
Enligt Tullverkets specialist på alkoholfrågor, Sune Rydén, är ärendet inte unikt.
— Nej, tyvärr är det inte det. Det finns åtskilliga grupper i landet som satt i system att köra i skytteltrafik mellan Tyskland och Sverige, och som därmed inte bara lurar samhället på skatteintäkter utan också bidrar till att den svenska alkoholpolitiken gradvis urholkas.
— Att vi inte kan lagföra fler beror på att det är mycket resurskrävande. Aktioner som den här föregås ofta av en längre tids spaning och underrättelseinhämtning från flera myndigheter, fortsätter han.
För bara några veckor sedan föll hovrättsdomarna i ett liknande smugglingsärende som Tullverket och Polisen nystade upp i Karlshamn 2009. Flera personer i det nätverket dömdes till fängelse, varav huvudmannen dömdes till två års fängelse för grov smuggling och grov olovlig försäljning av alkohol.
