Transiteringar
Företag registrerade i Sverige, som i NCTS startar transiteringar som belastar en samlad säkerhet eller befrielse från att ställa säkerhet måste, för att kunna använda sin garanti, fortsätta ange EORI-nummer för den huvudansvarige. Garantisystemet kräver operatörsnummer/EORI-nummer trots att det i dagsläget inte sker någon validering av numret mot EORI-databasen.
Vad gäller övriga transiteringsdeklarationer inskickade i NCTS finns i Sverige fortfarande olösta frågor vad gäller EORI-valideringen. Därför kommer krav på EORI-nummer på dessa deklarationer att införas vid ett senare tillfälle.
T1- och T2-transiteringar som startas med Sverige som avgångsland och där den huvudansvarige är etablerad i ett EFTA-land ska i de fall de har en garanti i sitt hemland ange det Trader Identification Number, TIN, som är kopplat till garantin. För Sveriges del är det främst norska företag som är aktuella.
För TIR-carnet-innehavare gäller att EORI-nummer ska anges för den huvudansvarige (carnet-innehavaren). Tullverket rekommenderar att TIR holder ID anges på annat lämpligt ställe i deklarationen i NCTS, till exempel "Övriga upplysningar" för att minimera risken för störningar i godstrafiken.
TIR - security and EORI number (In English)
Utländska företag med tillstånd hos Tullverket
Utländska företag med tillstånd hos Tullverket har svenska nummer som börjar på nummerserierna 444, 5020, 516 eller 302. En del av dessa företag måste, trots att de har ansökt och tilldelats EORI-nummer i annan medlemsstat, fortsätta att identifiera sig med det svenska nummer de använder idag. Ett EORI-nummer som tilldelats av annan medlemsstat kan tillsvidare inte användas. Tullverket arbetar med att kontakta de företag som berörs.
Däremot kan de utländska företag som ansökt och tilldelats EORI-nummer i Sverige välja att använda tilldelat EORI-nummer eller tidigare nummer under en period.
